Vojta Fiala je mistr světa ve sportovním boji!

Vojta Fiala je mistr světa ve sportovním boji!

24. srpna 2019 odletěl národní tým Českého svazu Taekwon-do ITF do bulharského Plovdivu na Mistrovství světa v Taekwon-do ITF. S nimi odjel i zkušený třebíčský reprezentant Vojtěch Fiala. Po úvodním aklimatizačním tréninku Vojta vyčkával na svůj vstup do soutěže.

28. srpna se konečně dočkal. V odpoledních hodinách nastoupil do těžké základní skupiny sportovního boje do 92kg. Ve skupině byl s reprezentanty z Ukrajiny, Řecka a Kazachstánu. V těžkých silových zápasech Vojta postupně porazil borce z Řecka i Ukrajiny. Po skrečovaném třetím zápase s Kazachstánským reprezentantem Vojta základní skupinu vyhrál a postoupil tak do dalších bojů.

V semifinále na Vojtu čekal vítěz druhé skupiny, domácí reprezentant Mihailovich Petar. I tomu nezbývalo nic jiného než se sklonit nad umem třebíčského odchovance a Vojta se tak vůbec poprvé ve své téměř 12 leté reprezentační kariéře probojoval do finále mistrovství světa. Jako druhý se do finále kvalifikoval korejský reprezentant Jo Kuk Hyon, který v semifinále postoupil přes řeckého reprezentanta.

Finále bylo opravdu vyrovnané. Dvě základní kola skončila remízou a tak následovalo minutové prodloužení. Ani prodloužení však nestačilo na to aby některý ze špičkových bojovníků zápas převážil na svoji stranu. Rozhodovalo se tedy v dalším kole prodloužení a to systémem náhlá smrt – tedy na první úspěšnou techniku. Vojta neponechal nic náhodě a aktivně na Korejce dorážel. Nejprve to zkusil útokem rukama ve výskoku. Nádherná technika Korejce bohužel nepřekvapila a stihl na poslední chvíli uskočit. Po krátkém přerušení zápasu se Korejec pokusil zaútočit kopem ze zadní nohy. Vojta však jeho úmysl odhadl a kontroval kopem na hlavu. Korejec nestačil zareagovat a Vojtův kop jej zasáhl čistě přímo do brady!

A začala euforie, kterou česko nepamatuje 12 let. Vojta se stal mistrem světa v individuálním sportovním boji! Je teprve třetím Čechem v historii, kterému se to podařilo!

Vojto DĚKUJEME! Vybojoval si nejen zlatou medaili na mistrovství světa, ale i náš obrovský obdiv! GRATULUJEME!