Mistrovství světa v běloruském Minsku

22.-26. srpna 2018 proběhlo v běloruském Minsku Mistrovství světa Taekwondo ITF. Za třebíčský oddíl se ho zúčastnil náš veterán Ruda Matoušek (II. dan).

Ruda se zapojil jak do soutěže jednotlivců, tak týmů spolu s Liborem Macháněm (VI. dan, Brno), Františkem Jeřábkem (IV. dan, Velešín) a s Jiřím Faltinem (I. dan, Sonkal).

V technických sestavách jednotlivců se Rudovi podařilo vyřadit Slovince. Ve druhém kole ovšem narazil na favorizovaného Japonce na kterého jeho výkon nestačil a jeho cesta skončila před medailovým umístěním. Japonec nakonec skončil na 2. místě.

Další soutěží jednotlivců bylo silové přerážení. Zde se Ruda kvalifikoval do hlavní soutěže čistě provedeným kopem yop chagi na 3 desky. V hlavní soutěži potom zvládl přeseknout vše – rukou 2 desky a kopem dollyo chagi další 3. Po skončení hlavní soutěže se Ruda dělil o 1 místo se závodníkem z Dominikánské republiky. V rozstřelu byl lepší závodník z Dominikánské republiky a tak na Rudu zbylo krásné 2. místo!

Soutěž ve sportovním boji jednotlivců do 80kg probíhala eliminací v 6 skupinách po 3 závodnících. Rudovi se podařilo porazit závodníka z Argentiny, ale v dalším zápasu bohužel podlehl bojovníkovi ze Španělska. V okamžiku, kdy Španěl porazil i Argentince bylo jasné, že Ruda do dalších bojů nezasáhne a zůstane bez medaile. Španěl nakonec skončil na 2. místě.

V soutěži technických sestav týmů se českým veteránům podařilo vybojovat 2. místo, když ve finále podlehli těsným rozdílem favorizovaným Japoncům. Pro Rudu to znamenalo zisk další stříbrné medaile!

V silovém přerážení týmů veteráni bohužel vypadli už v kvalifikaci. Silný, avšak ne úplně přesný zásah 2 desek technikou sonkal yop terigi znamenal konec medailových nadějí. Vítězem se stal tým Walesu.

Ve sportovním boji týmů měli veteráni nastoupit proti týmu Skotska, který již dokázali porazit na jaře na Mistrovství Evropy. Tým Skotska ale nakonec ze soutěže odstoupil a tak Češi postoupili do osmifinále proti Argentincům. V prvním kole nastoupil Franta Jeřábek i přes zranění kolene. Zápas nakonec skončil těsnou prohrou. Ve druhém kole nastoupil Libor Macháň, který dalšího z Argentinců jasně přemohl. Za stavu 2:2 bylo třeba získat další výhru pro postup do další soutěže. Náš Ruda Matoušek sice začal dobře, ale Argentinec se velmi rychle chytil a jeho tvrdý styl nakonec slavil triumf. Argentinci nakonec skončili na 2. místě za vítězným týmem ze Slovinska.

Gratulujeme Rudovi Matouškovi k jeho čerstvě nabitému titulu vicemistra světa a doufáme, že svoje zkušenosti z evropského a světového šampionátu zužitkuje v říjnu na Mistrovství ČR v Brně.

Pár fotografií je dostupných na Rudových Google fotkách. Další rozsáhlá sbírka fotografií je dostupná v galerii Českého svazu Taekwon-do ITF. Autorem fotek je oficiální fotograf šampionátu Kamil Tihelka (fotokamil.cz). Záznam celého šampionátu je dostupný na youtube.com. Přepínání mezi ringy funguje na počítači pomocí ikonky fotoaparátu v pravém dolním rohu videa. Na mobilních zařízeních je vidět pouze ring 1.