Mistrovství České republiky v Taekwondo ITF

Mistrovství České republiky v Taekwondo ITF

O druhém listopadovém víkendu proběhlo v Brně Mistrovství České republiky. Soutěž pořádaná Českým svazem Taekwon-do ITF probíhala v prostorné Městské hale Vodova. Letos poprvé proběhlo Mistrovství ČR barevných pásků již na jaře a tak oficiální vrchol sezóny zval závodníky od modrého pásku a sliboval to nejlepší z českého taekwonda v rozumném časovém rámci.

Z třebíčského oddílu se do soutěže zapojili Denisa Frajová, Vojtěch Čech, Martin Matoušek, Pavel Vobůrka, Jiří Matoušek, Vojtěch Fiala, Rudolf Matoušek a navíc seniorský tým ve složení Rudolf Matoušek, Jiří Matoušek, Tomáš Sotolář, Vojtěch Fiala a Pavel Vobůrka. S koučováním pomáhali Jaroslav Mašek, Zuzka Krubová, Tomáš Doležal a Kristýna Machovcová. Vedle soutěžících se do Mistrovství ČR zapojili i naši rozhodčí a to Michal Kobylarz, Pavel Zejda, Tomáš Fejta a Bětka Adámková.

Do soutěže nejprve zasáhl Pavel Vobůrka v technických sestavách 2.-1. kup. Pavel bohužel nepostoupil na medailové pozice, když těsně prohrál ve čtvrtfinále. Po Pavlovi nastoupil do soutěže technických sestav 1. dan Jirka Matoušek.  Postupně se probojoval až do finále, kde mu bohužel vystavil stopku závodník z Frýdku-Místku. Jirka tak získal krásnou stříbrnou medaili! V technických sestavách nastoupil i náš veterán Ruda Matoušek. Rudovi se podařilo probojovat až do finále, kde těsně prohrál s reprezentačním kolegou Jirkou Faltinem a získal stříbrnou medaili.

Po technických sestavách začala soutěž ve sportovním boji. Z třebíčských bojovníků nejprve nastoupil Pavel Vobůrka. V pěkném a vyrovnaném souboji Pavel bohužel prohrál a do dalších bojů nepostoupil. Další do bojů zasáhli Jirka Matoušek a Vojta Fiala – oba ve váhové kategorii nad 85kg. Třebíčští bojovníci se postupně probíjeli každý z jiné poloviny startovního pavouka. Jirka ani Vojta se nenechali nikým zastavit a tak se oba prodrali až finále.

Bylo jasné, že zlato i stříbro pojede do Třebíče, ale kdo je poveze? Zápas začal opatrným oťukáváním. Ke konci prvního kola vystartoval Vojta do útoku, ale Jirka se nedal a krásnou otočkou poslal svého oddílového kolegu nekompromisně na zem. Jakmile Vojta polapil dech, souboj pokračoval v novém rytmu. Vojta nasadil svůj tvrdý a útočný styl a začal Jirku dostávat pod tlak. Na konci druhého kola bylo zřejmé že Vojta obhájí loňský titul Mistra ČR. Na Jirku zbyla krásná stříbrná medaile.

Po souboji nejtěžších bojovníků nastoupila naše starší žákyně Denisa Frajová. Ta ve svém semifinálovém zápase podlehla závodnici s výrazně vyšším technickým stupněm a získala tak bronzovou medaili. Zkušenosti ze zápasu ale jistě zúročí na příštích soutěžích.

Poslední do sobotních bojů zasáhl náš veterán Ruda Matoušek. Postupně prošel pavoukem až do finále kde jasně ukázal proč je vicemistrem Evropy ve sportovním boji v kategorii -80kg. V taktickém zápase Ruda nepustil velešínského bojovníka k žádné větší akci a obhájil titul Mistra ČR z loňského roku.

Po úspěšném sportovním boji začala soutěž v silovém přerážení. Žádnému z našich seniorů se bohužel nepodařilo postoupit na medailovou pozici. Vše tedy leželo na našem veteránovi Rudovi Matouškovi. Ten jasně ukázal jak přeráží vicemistr světa a zlomil vše co se v prvním kole dalo. Nikdo jiný takový výkon nepředvedl a tak Ruda získal zlatou medaili a titul Mistra ČR ve veteránském silovém přerážení!

Soutěž jednotlivců tím byla uzavřena a mohlo se začít s týmovými soutěžemi. Ve sportovním boji čekal na třebíčské bojovníky tým Sonkal Praha. Zápas byl velmi vyrovnaný a po 5 zápasech skončil remízou 5:5. Ve finálovém souboji nastoupil třebíčský Vojta Fiala proti Jikovi Novákovi ze Sonkalu. Na zápase bylo jasně vidět zkušenosti obou borců z národního reprezentačního týmu. Vojta ovšem nenechal nic náhodě. Jirku Nováka porazil a získal tak pro tým postup do dalších bojů.

V dalším kole narazil třebíčský tým na bojovníky z Brna. V prvním zápase se Pavlovi Vobůrkovi nepodařilo překonat brněnského Ondru Deingrubera. Do druhého zápasu Brno nasadilo několikanásobného mistra světa Libora Macháně. Týmová taktika radila zápas skrečovat a tak zápas po pár sekundách ukončil hozený ručník z třebíčské střídačky. Další postup byl jednoduchý – vyhrát všechny zápasy. Další nasazený Jirka Matoušek se tedy pustil do brněnského Pavla Borkovce s plným nasazením. Bohužel, po únavném putování seniorskou individuální soutěží Jirkovi nezbývalo sil a v těsném zápase Pavlovi podlehl. Pro Třebíč to znamenalo bronzovou medaili a pro Brno postup do dalších bojů. Brno nakonec týmovou soutěž ve sportovním boji vyhrálo.

Do týmového silového přerážení vstoupil třebíčský tým úspěšným přeražením 2 desek sekem rukou (sonkal terigi) v provedení Jirky Matouška. Následoval Pavel Vobůrka s úspěšným rozbitím 2 desek úderem pěstí (ap joomuk jirugi). Následoval Vojta Fiala s bočním kopem na 4 desky (yop chagi). Vojta sice předvedl silný kop, bohužel ale nezasáhl střed desky. Desky se sice nerozlomily, ale jedna deska byla přeci jen nalomená což znamenalo zisk 1 bodu. K dalšímu stojanu se postavil Ruda Matoušek. Ten předvedl bezchybný obloukový kop (dollyo chagi) na 3 desky a slavil úspěch. K poslednímu stojanu se postavil Tomáš Sotolář na obloukový kop z otočky (bandae dollyo chagi). Soty otočky umí bravurně a tak bez problémů 3 desky rozbil. Výsledné skóre nikdo nepřekonal a tak se pět třebíčských bojovníků stalo mistry ČR v silovém přerážení týmů.

Mistrovství ČR pokračovalo v neděli soutěží juniorů. Náš Vojta Čech narazil v technických sestavách na silného brněnského bojovníka Martina Matýška. Vojtův výkon na něj bohužel nestačil a tak Vojta z dalších bojů vypadl.

Ve sportovním boji se Vojtovi ani Martinovi Matouškovi nepodařilo postoupit na medailové pozice. Přeci jen první rok v juniorské soutěži je těžkou zkouškou.

V soutěži ve speciálních přerážecích technikách se Vojtovi nepodařilo přerazit desku u kvalifikační techniky a tak ze soutěže vypadl. Martin Matoušek se nicméně úspěšně kvalifikoval a postoupil do hlavní soutěže. Tam úspěšně zvládl i další dvě techniky. Bohužel, provedení zbylých dvou technik vyžaduje vyšší technický stupeň a tak Martin v soutěži skončil se ziskem 9 bodů a čekal jak dopadnou další závodníci. Tři bojovníci díky možnosti provedení 5 technik Martina překonali a tak vedle medailí z cenných kovů má Třebíč i jednu bramborovou.

Soutěž ve speciálním přerážení znamenala konec vystoupení třebíčského týmu na Mistrovství ČR. 8 závodníků domů veze 4 zlaté, 3 stříbrné, 2 bronzové a jednu bramborovou medaili. Na prestižní soutěž s 365 závodníky z 28 škol je to výborný výsledek.

Navíc náš veterán Ruda Matoušek nasbíral v soutěži o absolutního mistra ČR stejné množství zlatých a stříbrných medailí jako brněnský Libor Macháň. Systém soutěže ovšem preferuje medaile z technických sestav oproti ostatním disciplínám. Zde měl Libor zlato a Ruda “pouze” stříbro a tak mistrovský pohár putuje do moravské metropole. Je to škoda, protože v silovém přerážení, jediné disciplíně kde se Ruda a Libor utkali v přímém souboji, zvítězil Ruda.

Na závěr bychom rádi poděkovali organizátorům soutěže za odvahu rozdělit soutěž Mistrovství ČR na dvě. V Brně se jasně ukázalo, že soutěž s menším množstvím kategorií má stejnou úroveň a navíc proběhně v klidnějším tempu, rozumném časovém rámci a s pozitivním vlivem na fair play.

Fotografie ze soutěže jsou dostupné v albu na Google fotkách. Další fotky jsou dostupné v galerii Českého svazu Taekwon-do ITF. Záznam celého šampionátu je dostupný opět na stránkách svazu.