Mistrovství ČR 2019

8. až 11. listopadu proběhlo ve středočeském Nymburku Mistrovství České republiky Českého svazu Taekwon-do ITF. Letošní ročník se nesl v duchu nominace na Mistrovství Evropy 2020, které se koná v Praze. Z Třebíče vyrazilo 15 nejlepších bojovníků poměřit síly s elitou českého taekwonda.

Po příjezdu a registraci jsme všichni ubytovali přímo ve sportovním centru Nymburk. Na večeři jsme vyrazili tradičně do blízké restaurace Katovna. Večeři všichni uvítali, hlavně ti, co se potřebovali vejít do svojí váhové kategorie.

Sobotní soutěžní den začal netradičně soutěží veteránů. Toto netradiční překvapení mělo jednoduché vysvětlení. Spousta veteránů se pokoušela kvalifikovat na ME 2020 a tak nebyl dostatek rozhodčích. Po skončení soutěže veteránů mnozí převlékli oblečení a přestoupili na stranu rozhodčích.

Třebíč reprezentoval současný vedoucí oddílu Rudolf Matoušek (3. dan) a technický garant oddílu Michal Kobylarz (4. dan). Rudovi se tentokráte vydařila soutěž v technických sestavách. Nedal nikomu šanci a došel si pro zlatou medaili. Ve sportovním boji už tolik štěstí neměl, když v prvním kole vypadl s reprezentantem Jirkou Faltinem. Michalovi sice neklaplo finále tulů, nicméně ve svojí parádní disciplíně, ve sportovním boji, si nenechal sebrat kvalifikaci na ME 2020 a s přehledem zvítězil v kategorii do 80kg. V silovém přerážení se veteránům nezdařila nominační technika a tak do dalších bojů nepostoupili.

Soutěž pokračovala soutěží žáků. Zde se představil Filip Matoušek, který si ve sportovním boji do 50kg došel pro krásné třetí místo. V soutěži starších žákyň měla Třebíč hned dvě bojovnice – Denisu Frajovou a Petru Krčálovou. Holky sice neuspěly na technické sestavy, ale ve sportovním boji nad 55kg se obě probojovaly až do finále. Bylo jasné, že dva nejcennější kovy půjdou do Třebíče, ale která ze závodnic přiveze zlato? Ačkoliv jsou holky skvělé kamarádky v ringu si nic nedarovaly. Tvrdý styl Petry se však ukázal jako účinná zbraň a tak Denisa si odvezla stříbro a Petra zlato. V soutěži ve speciálním přerážení nakonec třebíčští žáci a žákyně na medaile nedosáhli.

Ve sportovním boji seniorů se prosadil pouze Vojta Fiala. Letošní mistr světa nenechal nic náhodě a došel si pro zlatou medaili. Vedle sportovního boje se Vojtovi zadařila i soutěž v silovém přerážení. V něm vybojoval druhé zlato před brněnským Martinem Frýdlem a třebíčským Tomášem Sotolářem.

Poslední byly na programu prestižní týmové soutěže. Tým Koguryo Třebíč ve složení Vojtěch Fiala, Tomáš Sotolář, Jiří Matoušek, Pavel Vobůrka, Michal Kobylarz a Rudolf Matoušek se postupně probojovali až do finále kde narazili na silný tým Brna. Moravské derby bylo napínavé až do finále, kde se ukázala převaha brněnského týmu. Třebíč tedy vybojovala krásnou stříbrnou medaili.

Po sportovním boji už zbývala jen soutěž v silovém přerážení. Body třebíčského týmu nakonec vystačily na stříbrnou medaili. První bylo Brno a třetí Velešín.

Sobotní den skončil. Díky nabitému harmonogramu jsme ze sportovní haly odcházeli až kolem 22. hodiny večer. Po rychlé hygieně jsme ještě vyrazili na jídlo do centra Nymburku. Nakonec jsme uspěli až na druhý pokus v Kebab House Bone’ma.

V neděli byla v plánu soutěž juniorů. Za třebíčský oddíl nastoupili Marie Anna Fejtová, Daniel Vlk a Martin Matoušek. Všichni v kategorii mladších juniorů.

V technických sestavách se bohužel nikomu nezdařilo dosáhnout medailových pozic, ve sportovním boji se situace ale změnila. Mája Fejtová se v kategorii do 60kg probojovala na třetí místo. To stejné se podařilo Danovi Vlkovi v kategorii do 50kg.

Martin Matoušek se postupně probíjel startovním polem kategorie do 65kg. Ve čtvrtfinále narazil na šikovného bojovníka ze školy Sonkal. Martinovi dlouhou dobu chyběla povinná otočka ve výskoku a tak velkou část prvního kola prohrával. Po jednom přerušení se však odhodlal provést otočku ve výskoku o 360 stupňů a nejen že mu byla uznána jako platná, ale dokonce protivníka zasáhl do hlavy. Rázem získal u několika rozhodčích 7 bodů (2 za otočku a 5 za správný zásah) a situace se otočila. Protože soupeř bojoval často s rukama u pasu, podařilo se Martinovi ve druhém kole další číslo když soupeře zasáhl nohou do hlavy. Zápas vyhrál a probojoval se semifinále. Tam relativně s přehledem porazil bojovníka ze školy Fénix Prokopa Randáka a probojoval se do finále kde narazil na favorizovaného Lukáše Pavelka ze školy Opava. Zkušený bojovník a reprezentant ukázal Martinovi špičkové taekwondo a s přehledem vyhrál. Pro Martina to však byl zajímavý zápas a navíc krásné druhé místo na Mistrovství ČR!

Ve speciálním přerážení se nikomu nepodařilo probojovat až do finále. Martin bohužel neprovedl správně kvalifikační techniku a přestože se deska na stojanu otočila do bodované pozice dostal od technických rozhodčích červené praporky a vypadl ze soutěže.

Martinova medaile byla poslední tečkou za letošním Mistrovstvím ČR. Celkově třebíčští bojovníci získali 5 zlatých, 5 stříbrných a 4 bronzové medaile! Za svoje vystoupení si 3 třebíčští taekwondisté vybojovali nominaci na Mistrovství Evropy 2020 v Praze a jeden pozvánku na výběrové soustředění reprezentačního týmu Českého svazu Taekwon-do ITF. Cesta na prestižní soutěž je dlouhá, náklady na startovné jsou vysoké a tak si jejich jména prozatím necháme pro sebe.

Další fotografie ze soutěže naleznete ve sdíleném albu na Google Fotkách.