Historie znaku oddílu

Historie znaku oddílu

Oddíl Koguryo Třebíč Taekwondo ITF byl založen roku 1992 Jardou Maškem po rozpadu rozpadu Moravia Taekwon-do Academy. Začátek činnosti nebyl zrovna snadný. Školní tělocvičny kde původně působila škola Moravia Taekwon-do Academy nebyly řádně uhrazeny a tak jednání s řediteli o novém pronájmu pro nově vzniklý oddíl taekwonda nebylo snadné. Jardovi se nakonec prostory pronajmout podařilo a položil tak základ třebíčského taekwonda.

Ke vzniku oddílu se váže spousta dalších zajímavých událostí. Dnes si povíme víc o vzniku znaku s motivem kobry.

Vznik motivu

Nový oddíl fungoval několik let bez znaku. V roce 1998 vznikl návrh znaku od Mgr. Jana Knotka, současného ředitele Muzea Hrotovicka.

Centrálním symbolem znaku se stala kobra. Ta odkazuje na výlet do Zoo Jihlava. Jeden ze zakládajících členů zde objevil expozici s bílou kobru (barva hada byla ovlivněna albinismem) a zkoušel s hadem soupeřit v rychlosti. Ukázalo se, že kobra je opravdu hbitý tvor a není snadné reagovat na její výpady. Další výlet do Zoo, tentokráte ve Dvoře Králové nad Labem, se už neobešel bez návštěvy expozice hadů a dalšího testování rychlosti. Kobra se tak stala motivem pro trénink rychlosti a obratnosti.

Původní předloha znaku byla doplněna o korejský nápis Taekwon-do dle kaligrafického zpracování generála Choi Hong-hi z Encyklopedie Taekwon-do z roku 1965. Druhý korejský nápis je název oddílu Koguryo vycházející z názvu historického království snažícího se o sjednocení korejského poloostrova v letech 37 př.n.l. – 668 n.l. Nápis je replikou textu, který věnoval jednomu z členů oddílu generál Choi Hong-hi při návštěvě Prahy roku 1994.

Při srovnání současného znaku a jeho předlohy zjistíte, že text Koguryo je obráceně. Znak vznikal v odstupu několika let od návštěvy generála a tak se bohužel podařilo přenést nápis na znak obráceně. Internet, ani jiné možnosti ověření správnosti nápisu nebyly v té době dobře dostupné a tak vznikl znak s touto chybou. Po čase nás na nesprávnost nápisu upozornil instruktor Českého svazu Taekwon-do ITF mistr Hwang Ho-yong (v současnosti velmistr, držitel 9. danu) a tak nové verze znaku jsou již správně. Pokud tedy uvidíte oddílový znak s obráceným nápisem, vidíte jeho historickou verzi z minulého století.

Korejské nápisy jsou doplněny českými texty Koguryo a Taekwon-do. ITF na vrhcholu znaku symbolizuje příslušnost k Mezinárodní federaci Taekwon-do založené generálem Choi Hong-hi v roce 1966.

Na podkladu znaku je dál erb Třebíče s nápisem TJ Třebíč odkazující na místní původ oddílu a příslušnost k Tělovýchovné jednotě Třebíč. Vedle znaku je signatura z posledního vydání Bible kralické před tím, než byla tiskárna vypálena císařským vojskem. Signatura odkazuje na historii našeho regionu a víru v to, že vždy zvítězíme.

Pod znakem jsou signatury Honzy Knotka. Úplně vlevo je jeho autorský monogram, vpravo jeho celé jméno. U Honzova monogramu je textový čtverec kterému se již od starověku připisuje magická ochranná síla, která má chránit znak i oddíl od všeho zlého.

Schválení znaku

Silná symbolika za původním návrhem znaku vyvolala širokou a dlouhou debatu. Symbol Bible kralické byl v pozdějších verzích znaku vypuštěn a text nápisu kolem znaku přepracován tak, aby opisoval kružnici kolem centrálního motivu kobry. Cílem bylo přiblížení vzhledu ke znaku Mezinárodní federace Taekwon-do ITF.

Debaty kolem finální podoby znaku skončily až v roce 1999 oficiálním schválením znaku členy oddílu na schůzce v tělocvičně pro taekwondo v hale Leopolda Pokorného. Výsledná podoba znaku je znározněna níže.

Grafické logo není znak

Znak z roku 1999 oddíl využívá doposud. Najdete ho v tělocvičně, na rollupu který ukazujeme při různých veřejných vystoupeních, na oddílových tričkách, nebo třeba na původních webových stránkách oddílu z roku 2011 (https://koguryo-taekwondo.webnode.cz/).

Na podzim 2015 začal Ruda Matoušek pracovat na konceptu nového webu pro oddíl s jednoduchým minimalistickým vzhledem vhodným jak pro počítače, tak pro mobilní zařízení a tablety. Při práci na grafice webu navrhl přepracovat znak do jednoduchého logotypu, který by dobře fungoval v různých komunikačních médiích. Po opravdu dlouhé anabázi různých designových variant došlo k návratu myšlenky původního loga s drobným zjednodušením kontur a vypuštěním třebíčského znaku a textů.

Nový logotyp můžete vidět na mnoha místech na těchto stránkách, nebo třeba na grafickém zpracování triček a teplákových souprav z roku 2021. Odkaz na oddílový znak se nezapře.

Nová grafika oddílu s logem kobry nemá nahradit oddílový znak. Původní znak z roku 1999 by měl navždy zůstat zachován pro všechny slavnostní příležitosti oddílu a k připomenutí kořenů třebíčských taekwondistů.